مشروح سخنان قالیباف در جمع مردم بوشهر - جنبش وبلاگی هواداران دکتر محمد باقر قالیباف
X
تبلیغات
رایتل

جنبش وبلاگی هواداران دکتر محمد باقر قالیباف

دایرکتوری وبلاگ ها و وبسایت های هواداران دکتر قالیباف

با روحیه جهادی یک دولت اجتماعی تشکیل می دهیمپس از حماسه سیاسی، بلافاصله به سوی حماسه اقتصادی حرکت می کنیم

مشکلات اقتصادی کمر مردم را شکسته است

باید از تهران تمرکز زدایی کنیم


محمد باقر قالیباف عصر امروز در جمع بیش از دو هزار نفر از مردم بوشهر حضور یافت و به بیان دیدگاه‌های خود در حوزه مدیریت کشور پرداخت.قالیباف در ابتدای سخنان خود گفت: از اینکه توفیق حضور در جمع شما را پیدا کردم بسیار خوشحالم. خداوند را شاکرم که توفیق پیدا کردم درشب ولادت مولی الموحدین علی(ع) در جمع گرم و صمیمی شما مردم عزیز در خطه دلاورخیز بوشهر حضور پیدا کنم و این را برای خودم به فال نیک می گیرم. 

وی ادامه داد: جا  دارد امشب که به نوعی شب پدرها نامیده می شود از همه فرزندان شهدا که در مزار پدران شهید خود حضور پیدا می کنند یاد کرده و به طور خاص به آن ها هم تبریک بگویم. دختران و پسرانی که جشن 13 رجب را در کنار مزار پدرانشان برگزار می‌کنند. همچنین باید تبریک بگویم به پدران شهدایی که امروز در جمع ما حاضرند و فرزند شهیدشان نیست تا این روز را به پدر تبریک بگویند. 

قالیباف با اشاره به ویژگی های تاریخی استان بوشهر تصریح کرد: بدون شک هرکجا که تاریخ بوشهر را ورق بزنید این استان از دلاورخیزی، قناعت، صفا، صمیمیت، شجاعت و شهامت توأم با صبر و مقاومت لبریز است. این خطه همیشه خطه دلاورخیزی بوده و امیدوارم این مردم ولایت مدار در روزهای پیش رو، همانند همیشه تاریخ، لبیک دیگری به امام و رهبری بگویند و حماسه بزرگ سیاسی را رقم بزنند.  این به دست شما مردمی است که همیشه نشان دادید برای کشور، اسلام و انقلاب خود در صحنه هستید و انشاءالله در این نوبت نیز در صحنه حضور خواهید داشت. امیدوارم به حول و قوه الهی بتوانیم حماسه سیاسی را به گونه ای رقم بزنیم تا خون تازه‌ای به رگ‌های مدیریتی کشور وارد شود، برای دستیابی به پیشرفت و پایان دادن به نارسایی‌ها. 

 

قالیباف یادآور شد: اگر تقدیر الهی و خواست شما این گونه باشد که در دولت آینده حضور داشته باشم، بنده به کمک همه اقشار مردم و به فضل الهی بلافاصله آماده خواهم شد تا حماسه اقتصادی را همانند حرکت جهادی و اقدام  منطبق بر عقلانیت و معنویت محقق کنم. از این رو یک دولت اجتماعی با رویکرد جهادی و برخواسته از آحاد مردم تشکیل خواهد شد. هدف انقلاب اسلامی این بود که مردم در تصمیم گیری ها و اداره کشور ایفای نقش کنند. همانطور که مردم در دفاع مقدس ایفای نقش کردند. 

 

وی تأکید کرد: باید با همان روحیه جهادی و با دولت اجتماعی برخواسته از متن مردم، کشاورزان، صنعتگران، کارگران، نخبگان، همه گروه ها و اقوام و همچنین همه کسانی که با سلایق مختلف دل در گرو خدمت به مردم و تضمین آینده کشور دارند، با کمک یکدیگر این حماسه اقتصادی را رقم بزنیم و به این مدیریت یکنواخت پایان دهیم.

 

 وی افزود: امروز در همین استان و تمامی کشور در یک تضاد قرار گرفته‌ایم. از یک طرف معتقدیم کشوری هستیم که منابع فراوانی دارد و از حیث نیروی انسانی نیز بسیار توانمند است، اما متأسفانه وقتی به حوزه های اقتصادی، اجتماعی و زندگی مردم مراجعه می کنیم شاهد مشکلاتی هستیم. با همه تلاش هایی که دیگران در گذشته انجام داده اند این مشکلات وجود دارد. البته ما در این شب عزیز به همه آن ها خداقوت می گوییم،  دست همه آن ها را می‌بوسیم و از همه آن ها تشکر می کنیم، اما با صدای رسا عرض می کنیم که تلاش های صادقانه آنها کفایت این مردم عظیم را نکرده است و شرایط اقتصادی و فرهنگی امروز ما حاکی از عدم کفایت در کارهاست.

 

قالیباف یادآور شد: با این وجود ما این گونه می فهمیم که نیازمند یک مدیریت جدید هستیم و همچنین نیاز داریم تا مردم به صورت کاملا سازماندهی شده در صحنه حضور داشته و با تبلور عینی در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها ایفای نقش کنند. اگر این اتفاق نیفتد، شاهد همین وضعیت فعلی برای جوانان بیکار خواهیم بود. درست است که نرخ بیکاری را 14 الی 15 درصد اعلام می کنند اما واقعیت آن است که امروز نرخ بیکاری در قشر جوان ما بالاتر از 30 درصد است. همچنین در کنار این مسائل، بحث تورم و گرانی وجود دارد. 

 

قالیباف با اشاره به تدوین برنامه های  استانی خود عنوان کرد: درباره همین استان بوشهر ما بسیار مطالعه کرده‌ایم و برنامه های استانی را با کمک نخبگان برای هر  استان تنظیم کرده ایم. از این رو می دانم در حوزه مسائل رفاهی ، درمانی، مسکن و غیره چه مشکلاتی وجود دارد. این در شرایطی است که مردم این استان، امروز بر منابع عظیم نفت و گاز کشور زندگی می کنند. این موارد چیزی جز مشکلات مدیریتی ، نبود یک رویکرد درست و نداشتن ساختار صحیح در ساختار نظام اداری و اجرایی کشور چیز دیگری نیست. 

 

او ادامه داد: بنده در یکی از برنامه های جدی خودم این وعده را به مردم دادم که اگر ما پهنه جنوب غرب ایران را در اولویت توسعه و پیشرفت قرار دهیم، تنها به این معنی نیست که فقط به این استان ها توجه کرده ایم، بلکه معنی این حرف از جهت منطق علمی و کاری این است که کشور را ساخته ایم.از این رو در اولویت برنامه هایی که با کمک متخصصان و اندیشمندان هر استان تصویب شده، توسعه استان ها مورد توجه قرار گرفته است. حتما یکی از برنامه های من تمرکز زدایی از تهران است تا اجازه دهیم ظرفیت های استانی برای استان خود تصمیم بگیرند. حتی شما شاهدید که مردم این استان در حاشیه بزرگترین بندر دریایی که نعمت الهی در آن وجود دارد و امکان رزق حلال در بستر آب فراهم است، از عدالت برخوردار نیستند. بنده کاملاً در جریان مسائل موضوع مربوط به بنادر و مشکلات معیشت امروز مردم این جا هستم چرا که حداقل زندگی این مردم به صورت کوتاه مدت از دریا تأمین می شود و به صورت کامل نسبت به آن آگاهی دارم.

 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: این موضوعات از مسائلی است که در همان ماه های اولیه قابل ساماندهی است، چرا که بنده از قبل با عزیزانی که در این بنادر زندگی می کردند آشنایی داشته ام. 

 

وی با انتقاد از دو قطبی کردن استان بوشهر تأکید کرد: از یک سو بخش مدرن به همراه صنعت نفت و گاز وجود دارد و از دیگر سو بخش سنتی و کشاورزی در این استان مشغول است. با این وجود بخش کشاورزی غریب افتاده است. امکانات فراوانی در این استان وجود دارد که برای کل کشور نعمت است، اما مردم خود استان محروم هستند و این از عدالت و مدیریت صحیح به دور است. نباید با این همه امکانات شاهد باشیم که مردم این خطه حتی برای مسائل درمانی خود به تهران و شیراز مراجعه کنند.

 

 قالیباف افزود: در بحث مسائل اجتماعی همچون مسکن، اوقات فراغت، اعتیاد و ... با تجربه کاری که در سال های متوالی در بخش های مختلف داشته ام، معتقدم که با تلاش همگانی می توان شرایط را اصلاح کرد.  زمانی که توفیق خدمت در نیروی انتظامی را داشتم و در روزهایی که در شهرداری تهران به مردم خدمت کردم، به این نکته آگاه بودم که با رویکرد مشخص، روحیه جهادی و مدیریت به دور از گرایش های سیاسی می توان به موفقیت رسید. آن چه ما را از موفقیت باز داشته است رفتارهای سیاست زده در حوزه مدیریت است و باید به  این موضوع پایان دهیم.

 

 وی با تأکید بر حضور مردم در عرصه های اجرایی ادامه داد: با وجود یک دولت اجتماعی با رویکرد جهادی و برخواسته از متن مردم، باید اتفاقی بیفتد که اگر امروز کشاورزان به دولت نگاه کردند احساس کنند کشاورزی را در دولت می بینند. همچنین در حوزه های صنعت در اقشار مختلف و قومیت های متفاوت باید این اتفاق بیفتد که آن ها احساس کنند خود را در دولت می بینند، همان طور که در دفاع مقدس همه مردم خود را در عرصه دفاع دیدند، اما متأسفانه پس از دوران دفاع  مقدس مردم خود را در حوزه اقتصاد و عرصه تصمیم گیری ندیدند. مردم در عرصه سیاسی فقط خود را در زمان رأی دادن دیدند، اما پس از آن که مردم رأی دادند دیگر کسی آنها را ندید و سیستمی نبود تا خواسته های آن ها را به درستی از دولت مطالبه کند. از این به بعد مردم بودند که به دنبال دولت می دویدند. ما باید با تشکیل دولت اجتماعی به معنای دولت برخواسته از همه اقشار، صنوف و تشکل های اجتماعی کاری کنیم تا این گروه ها تصمیم سازان و تصمیم گیران در عرصه مدیریت کشور باشند و به این ترتیب تحول جدی در کشور اتفاق بیفتد.

 

 وی تأکید کرد: به حول و قوه الهی و کمک شما مردم عزیز در این مسیر حرکت خواهیم کرد. بعد از خدا امید من به جوانان است که در بدنه دولت حضور دارند .جوانان عزیز با غیرت و همت ، آمادگی جسمی و روحی و همچنین ظرفیت های علمی بالایی که از آن برخوردار هستند، موتور محرکه این مجموعه عظیم به شمار می روند.

 

وی تأکید کرد: به همه جوانان این استان و همه جوانان کشور قول می دهم همچنان  که سه دهه قبل این فرصت برای بنده به عنوان یک روستا زاده که از هیچ پشتوانه ای برخوردار نبودم فراهم شد تا به برکت انقلاب اسلامی امروز خود را در معرض رأی مردم برای قوه مجریه بگذارم، این امید را برای تمامی جوانان کشور زنده کنم تا همه آنها احساس کنند که اگر ظرفیتی دارند، فرصت مناسب در اختیارشان قرار می‌گیرد. باید میدان را باز بگذاریم و جلوی رانت بازی، حزب گرایی و گروه گرایی را ببندیم تا هرکس بر اساس لیاقت، ظرفیت خود و میزان خدمت صادقانه به مردم، بتواند در هر جایگاهی در شهر، استان و کشور خود خدمت رسانی کند. این وعده بنده به همه شما عزیزان است.

 

 قالیباف تأکید کرد: از شما خواهش می کنم گذشته بنده را مطالعه کنید چرا که تاکنون هرکجا توفیق خدمت داشتم به کمک ارواح طیبه شهدا و همت شما جوانان وعده ای ندادم که نتوانسته باشم به آن عمل کنم. امروز جمعیت حدود  ١٢ میلیونی در تهران حضور دارد. آنها در طول هشت سال گذشته حرف ها و قول های من را شنیده اند اما حتی در یک مورد نیز خلف وعده نکرده ام. 

 

 وی تأکید کرد: روزی که توفیق خدمت در نیروی  انتظامی را داشتم همه مردم اقدامات ما را دیدند. سعی کردیم به آنچه که وظیفه داریم انجام دهیم، هر چند که شان مردم ما بیش از اینهاست. امروز نیز  با همان کارنامه به شما عرض می کنم که این ظرفیت را داریم تا بتوانیم ظرف دو سال آرامش و ثبات را در عرصه های مختلف مخصوصا در عرصه های اقتصادی که امروز کمر مردم را شکسته و به خانواده ها فشار آورده برگردانیم. 

 

متن خبر زنده+حواشی

...1


محمد باقر قالیباف که به منظور دیدار با اقشار مختلف مردم و بیان دیدگاه های خود درباره مدیریت کشور به بوشهر سفر کرده، دقایقی قبل وارد این استان شد. 


قالیباف در بدو ورود ، در فرودگاه بین المللی بوشهر مورد استقبال ده ها نفر از مردم قرار گرفت که با سر دادن شعارهایی چون «مالک اشتر علی، به شهر ما خوش آمدی» از وی استقبال کردند.


نوه رئیسعلی دلواری نیز با حضور در فرودگاه و قرائت اشعار حماسی بوشهری از قالیباف استقبال کرد و به وی خیر مقدم گفت. 


قالیباف تا دقایقی دیگر با امام جمعه بوشهر ملاقات می کند.


...2


قالیباف دقایقی پیش وارد دفتر آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان شد و هم اکنون در حال گفت وگو با ایشان است.


جمعی از مردم بوشهر قالیباف را از فرودگاه تا دفتر امام جمعه همراهی کردند. 
...3


هم اکنون بیش از دو هزار نفر از مردم بوشهر با حضور در گلزار شهدای «بهشت صادق» منتظر ورود قالیباف هستند. قرار است قالیباف در همایش حماسه سیاسی برای مردم سخنرانی کند.


برخی از مردم بوشهر تابلو نوشته هایی در دست دارند با این جمله: قالیباف، حماسه ساز دیروز، امروز، فردا.


قرار است قالیباف ابتدا به مقام والای شهدا ادای احترام کند و سپس به سخنرانی بپردازد.


هم اکنون یکی از مداحان اهل بیت در حال مدح مولای متقیان امیرالمومنین علی (ع) است. 


...4


قالیباف پس از ادای احترام به شهدای بوشهر، در میان استقبال چشمگیر مردم وارد محل برگزاری همایش شد. مردم با شعارهایی چون «صل علی محمد یاور رهبر آمد» از وی استقبال کردند.


...5


سخنرانی دکتر محمد باقر قالیباف در جمع مردم بوشهر لحظاتی پیش آغاز شد و قالیباف در میان شعارها و استقبال حاضران شرکت کننده در نشست هم اندیشی حماسه سیاسی سخنان خود را آغاز کرد. در ادامه می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های سخنان قالیباف را بخوانید که متعاقبا منتشر می شود.


...6


قالیباف در آغاز سخنان خود با تبریک فرا رسیدن سالروز ولادت امیرالمومنین(ع) گفت:  در کنار مزار شهدا، به کسانی تبریک می گویم که جشن 13 رجب و روز پدر را در کنار مزار پدران شهیدان جشن گرفته اند.


وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید این حماسه سیاسی را به گونه ای تحقق بخشیم که حرکت جدیدی در کشور برای حرکت به سمت پیشرفت و پایان دادن به نارسایی ها در عرصه های مختلف ایجاد شود.


قالیباف خاطر نشان کرد: اگر با لطف الهی و کمک شما مردم حماسه سیاسی رقم بخورد، بلافاصله آماده خواهیم شد تا حماسه اقتصادی را در این کشور با حرکت جهادی و منطبق بر عقلانیت و معنویت مثل دوران دفاع مقدس رقم بزنیم تا یک دولت اجتماعی با رویکرد جهادی و برخواسته از آحاد مردم شکل بگیرد.


وی اضافه کرد: من این قول را می دهم که با روحیه جهادی یک دولت اجتماعی برخواسته از متن مردم اعم از معلمان، نخبگان، کشاورزان، صنعت گران اقوام و سلیقه های مختلف که دل در گرو خدمت به کشور دارند، شکل بگیرد تا به این مدیریت یکنواخت پایان دهیم.


...7


قالیباف اضافه کرد: این ظرفیت را داریم که ظرف دو سال آرامش و ثبات را در عرصه های مختلف مخصوصا عرصه های اقتصادی که کمر مردم را شکسته و به آنان فشار آورده، باز گردانیم. در حوزه اجتماعی تلاش می کنیم مسائل حاشیه نشینی، اوقات فراغت و مسکن  را حل کنیم. حل معضل اعتیاد که بنده در سوابق گذشته ام تجربه سال های متوالی در این خصوص دارم نیز از برنامه‌های مهم ماست. این مشکلات با روحیه جهادی و به دور از گرایش صرف سیاسی برطرف می‌شود.


وی ادامه داد: رفتارهای سیاست زده بر مدیریت کشور، ما را از موفقیت باز داشته است. باید یک دولت اجتماعی با رویکرد جهادی برخواسته از متن مردم شکل بگیرد که کشاورزان، صنعت گران، معلمان، قومیت ها و همه  مردم خود را در آن دولت ببینند؛ مثل دوران دفاع مقدس که همه خود را در دفاع می دیدند. اما متأسفانه بعداز دوران دفاع مقدس مردم در عرصه اقتصادی و تصمیم گیری‌های کشور خود را ندیدند و در عرصه سیاسی هم فقط زمان رای دادن دیده شدند. هیچ سیستمی نبود که مردم خواسته های خود را از دولت مستقر پیگیری کنند.


وی با بیان این که امید من به جوانان است، گفت: جوانان که آمادگی جسمی و روحی و ظرفیت های بالا دارند، موتور حرکت کشور هستند و من قول می دهم این امید را در دل همه جوانان زنده کنم تا همه احساس کنند اگر ظرفیتی دارند فرصت و میدان برایشان فراهم است تا بدور از رانت و مسائل حزبی و گروهی در جهت خدمت فعالیت کنند.


...8


قالیباف پس از پایان سخنرانی خود، در میان ابراز علاقه مردم محل سخنرانی را به سمت منزل شهیدان عباس و محمد باقر مرادی، از شهدای بوشهر ترک کرد تا به خانواده این دو برادر شهید ادای احترام کند.